GRA MIEJSKA bez tajemnic
Znajdujesz się: Strona główna » blog » GRA MIEJSKA bez tajemnic

Coraz więcej firm szuka ciekawych i nieszablonowych rozwiązań na integrację dla swoich pracowników. Zorganizowanie GRY MIEJSKIEJ doskonale dopowiada na taką potrzebę. Ale jak to zrobić dobrze?

Poniżej znajdziesz kilka kluczowych wskazówek, jak przygotować i przeprowadzić GRĘ MIEJSKĄ.

Myślisz o zrobieniu GRY MIEJSKIEJ dla swoich pracowników? Szukasz sprawdzonego Partnera? Napisz do nas biuro@akademiagier.com .

O czym należy pamiętać:

  1. MIEJSCE – pewnie zauważyliście, że w nazwie GRA MIEJSKA pojawia się słowo MIEJSCE. Jeśli chcesz przygotować dobrą GRĘ MIEJSKĄ, będziesz z pewnością chciał osadzić ją w danym miejscu, gdzie będzie się ona odbywać. Dlatego nie ma, czegoś takiego jak uniwersalny scenariusz GRY MIEJSKIEJ. Dobra GRA MIEJSKA, to gra, która nawiązuje do historii danego miejsca, punktów charakterystycznych, osób, które są zasłużone dla tego miejsca. Patrz też punkt 7. SCENARIUSZ.
  2. KIEDY – to jedno z kluczowych pytań, bowiem w trakcie GRY MIEJSKIEJ chcemy się cieszyć ładną pogodą. Jednocześnie mamy na pogodę mamy mały wpływ, dlatego pamiętajmy o przygotowaniu się na różne ewentualności projektując grę. Oczywiście im bliżej terminu, tym większa przewidywalność pogody, ale i mniej czasu na dokonywanie zmian w scenariuszu.
  3. CZAS – czas trwania samej rozgrywki determinuje rodzaj i ilość zadań jakie przygotujemy. Warto zadbać o to, żeby większość zespołów miała możliwość odwiedzenia wszystkich stacji i wykonania wszystkich zadań. To wymaga poza przygotowaniem samego zadania, dokładne przetestowanie go na kilku grupach, tak żeby poznać przeciętny czas jego rozwiązania i ewentualne trudności w rozwiązaniu. Pamiętaj, każda zagadka / zadanie, na które znasz rozwiązanie, jest bardzo prosta.  Nie musi być tak samo dla uczestników.
  4. CEL – to bardzo ważny element. Po co w ogóle robisz tę GRĘ? Czy chodzi o samą integracje uczestników – wtedy trzeba położyć akcent na treść zadań, które nakłaniają do pracy zespołowej, tworzy jak najwięcej interakcji w ramach zespołu jak i z pozostałymi zespołami. A może chodzi o jak najlepsze poznanie miejsca, w którym będziesz prowadzić GRĘ? Wówczas zadania warto jak najpełniej osadzić w historii miejsca.
  5. TEMAT – to element ściśle powiązany z CELEM. Temat GRY powinien być spójny z CELEM. Jeżeli GRA jest osadzona w historii miejsca, w którym ją przeprowadzasz, pamiętaj, żeby zrobić dobry research na miejscu. Warto na pewno obejrzeć wszystkie miejsca historyczne, odwiedzić lokalne muzea, spotkać się z przewodnikiem, zajrzeć do informacji turystycznej, poznać miejscowe legendy… Zebrane w ten sposób informacje z pewnością wykorzystasz projektując scenariusz GRY.
  6. GRUPA – dowiedz się jak najwięcej o swoich uczestnikach. Jeżeli planujesz GRĘ na pracowników, to wiadomo, że będą to osoby dorosłe. Ale może do zabawy firma zaprosiła swoich pracowników z rodzinami? Wówczas, zupełnie inaczej musisz podejść do zadań, tak żeby były one dostosowane dla osób w różnym wieku, w tym dzieci. I oczywiście jedną z ważniejszych informacji jest liczebność Twojej grupy. To wprost wpłynie na ilość zadań, które musisz przygotować.
  7. SCENARIUSZ – jeśli znasz już odpowiedzi na pięć powyższych pytań, to najwyższa pora przygotować scenariusz Waszej GRY MIEJSKIEJ. Jeżeli chcesz, żeby uczestnicy dobrze się bawili i zaangażowali się w przebieg zabawy, pamiętaj, żeby zadania były jak najbardziej różnorodne. Część zadań może być sprawnościowych, cześć może polegać na rozwiązaniu zagadek logicznych, a część na odnalezieniu charakterystycznych miejsc. Nie bój się trudniejszych zadań. Z reguły uczestnicy biorący udział w GRZE są podzieleni na zespoły po kilka osób. Pamiętaj, że osoby te dzielą różne zainteresowania, pasje i kompetencje. Dodatkowo, możesz przygotować system podpowiedzi, z których mogą skorzystać uczestnicy, jeśli znajdą się w sytuacji bez wyjścia.
  8. ANIMATORZY – sam nie przeprowadzisz rozgrywki. Część stacji możesz zaplanować jako stacje samoobsługowe, ale w części z nich z pewnością będziesz potrzebował osób, które wcielą się w jakąś rolę, może będziesz chciał, żeby ktoś przebrał się za historyczną postać. Do tego potrzebujesz sprawdzonego i zgranego zespołu, na którym możesz polegać.
  9. REGULAMIN – to pewna formalność, ale warto o nią zadbać. Twoi uczestnicy będą poruszać się w przestrzeni publicznej, w ruchu ulicznym, a zatem przygotuj ich na to i wskaż na zagrożenia opisując je dokładnie w Regulaminie, który wręczysz wszystkim przed rozpoczęciem GRY.
  10. DOBRA ZABAWA – jak ambitnie i dokładnie nie przygotujesz się i zaplanujesz najdrobniejsze szczegóły, pamiętaj, że to ma być dobra zabawa dla Twoich uczestników!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Myślisz o zrobieniu GRY MIEJSKIEJ dla swoich pracowników? Szukasz sprawdzonego Partnera? Napisz do nas biuro@akademiagier.com

 

Nasi Klienci

logotypy

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.